Gå till huvudinnehållet
Mat på lägret

Mat på lägret

Att äta är viktigt och speciellt på läger där det behövs energi för att vara med på allt roligt som händer. Här hittar ni som kår information om matutlämning och saker att packa med för att göra mathantering i er by så smidig som möjligt.

 

Matfilosofin

På Jamboree26 kommer maten bestå av fasta recept, med möjlighet för kårerna att göra egna varianter på samma rätt. Deltagarna på lägret involveras i matlagning med råvaror som är hållbara samtidigt som de främjar matglädje, hälsa och social gemenskap. Med den idén som grund bjuds det på varierad mat, med både kött och vegetariskt. Jamboree26 strävar efter att kunna introducera scouterna för råvaror och måltider som kan vara helt eller delvis nya för vissa. Det kan till exempel handla om att byta ut vitt ris mot svenskodlad mathavre eller att vid vissa frukostar lägga till ett fullkornsbröd som alternativ. På så sätt är förhoppningen att Jamboree26 kan inspirera till positiva matvanor, genom att skapa öppenhet för ett mer hållbart matsystem.

Matutlämning

Matutlämningen på Jamboree26 kallas Matriket. I Matriket hämtas maten byvis. Varje by får en tilldelad tid då ni går till matutlämningen och hämtar matvaror för det kommande dygnet. Vissa varor lämnas ut i bestämd mängd över disk, till exempel protein och viss specialkost. 

Matsedel med recept finns som stöd för vilka övriga varor som ska hämtas. När maten är hämtad ställs kylvaror på byns tilldelade plats i en kylcontainer, medan torrvaror förvaras i den egna byn.  

Schemat för byarnas tid för mathämtning kommuniceras första dagen på lägret.

En plastlåda innehåller friterade snacks, inklusive lök och jordnötter, med en plastsked i lådan. Andra lådor och föremål syns suddigt i bakgrunden.

Startkit

 På inryckningsdagen får varje by komma till matutlämningen och hämta ett startkit innehållande basvaror för veckan. Vissa varor ska räcka hela lägret, medan andra kan fyllas på när de tar slut. Startkitet packas i en plastback som byn får behålla både under och efter lägret. Det rekommenderas att ta med sig vagn när startkitet hämtas ut. Startkitet innehåller följande varor, och beräknas med en förpackning per 40 personer i byn: 

  • Salt
  • Svartpeppar
  • Kanel
  • Vetemjöl (förpackningen ska räcka hela lägret)
  • Honung (förpackningen ska räcka hela lägret)
  • Bakpulver (förpackningen ska räcka hela lägret)
  • Vaniljsocker (förpackningen ska räcka hela lägret)
  • Strösocker (förpackningen ska räcka hela lägret)
  • Grönsaksfond
  • Vitvinsvinäger
  • Diskmedel (500 ml)

Med tanke på prisläge och lägrets hållbarhetsmål är det begränsat hur mycket kaffe varje by får. Begränsningen ligger på en förpackning om 500 gram bryggkaffe per 40 personer. Kårerna behöver själva ta med sig kaffefilter. Den kår som behöver mer kaffe råds att packa med det eller byta med en grannby. 

Te delas ut som vanlig matvara i utlämningen.   

Byarna behöver själva ta med sig annat förbrukningsmaterial såsom kaffefilter, påsar, torkpapper, trasor, diskborstar och folie. 

Kylcontainrar

 

På varje stadsdelstorg på lägerområdet finns en kylcontainer. Byarna vid det aktuella torget delar på containern för att förvara mat som behöver kylas. I containrarna kommer varje by tilldelas en anvisad förvaringsyta för livsmedel tillhandahållna av lägret. För att underlätta förvaringen av mat får varje by en eller flera plastbackar som rymmer 46 liter. Innermåtten på backen är 48,2 x 30,1 x 27,1 cm.  

Antalet personer i byn avgör om ni får en back eller fler:  

  • En by upp till 60 personer får 1 back  
  • En by på 61–100 personer får 2 backar
  • En by på 101–160 personer får 3 backar  

Om kåren behöver ytterligare kylmöjligheter utöver det som ryms i backen behöver det ordnas i den egna byn. Endast den mat som tillhandahålls av lägret får förvaras i kylcontainern. Kylvaror läggs i en förpackning innan de lämnas i backen i kylcontainern. 

Kårer som har behov av att förvara mediciner kylda har möjlighet att göra det i sjukvårdstältet.  

Ta med sig

  • Vagn för transport av mat mellan matutlämningen och byn.
  • Större låda eller back för transport som komplement till vagnen.
  • Större lådor/hinkar eller liknande för att ta med lösvikt, till exempel frukt och grönt). 
  • Mindre lådor och påsar för att förvara matrester och överblivna råvaror. Kylvaror läggs i en förpackning innan de lämnas i backen i kylcontainern. 
  • Låda med lock för förvaring av mat i kylcontainer, alternativt plastpåsar och burkar så att ingenting ligger löst i containern.
  • Bunkar, skålar och/eller fat för servering.
  • Övrig köksutrustning (kastruller, stekpannor, slevar, stekspadar, knivar, etc.)
  • Rivjärn   
  • Kryddor för att kunna göra egna varianter av den mat som serveras. Läs gärna menyn innan ni packar.  
  • För lunchen på hemfärdsdagen behöver alla i kåren ha med sig varsin tättförslutande matlåda. 

Matpreferenser

Det ska inte vara krångligt att åka på Jamboree26 med behov av specialkost. Majoriteten av specialkosten kommer att lämnas ut över disk på samma sätt som protein. Om er kår har anmält en specifik allergi eller kost kan någon från Mat-funktionen komma att kontakta dig så att vi gemensamt kan skapa de bästa lösningarna för era behov.

Miljömärkta produkter

Vi arbetar aktivt för att Jamboree26 ska bli certifierat som ett hållbart evenemang. Som en del i detta strävar vi efter att använda miljövänliga disk- och tvättprodukter i så stor utsträckning som möjligt på lägerområdet. Vi vill också uppmuntra alla som deltar – både scouter och scoutkårer – att göra medvetna val när det gäller produkter såsom tvål, schampo och liknande, och att i möjligaste mån välja miljömärkta alternativ. 

Detta är viktigt eftersom de produkter vi använder i vardagen påverkar naturen omkring oss, särskilt i en lägermiljö där många människor vistas nära mark och vatten. Som scouter vill vi vårda naturen och ta ansvar för vår påverkan, så att vi kan bevara miljön både under lägret och för framtida generationer. 

Meny för veckan

Detta är den tilltänkta menyn för lägerveckan med reservation för förändring och byten av maträtter mellan dagar.

DagMåltidMaträtt
 LörMiddagKöttbullar med pasta
SönLunchBulgursallad
 MiddagPasta Alfredo
MånLunchJambalaya
 MiddagGulashsoppa med bröd
TisLunchPotatissallad med korv
 MiddagHalloumiburgare
OnsLunchKebabrulle
 MiddagFiskköttbullar med tomatsås
TorLunchPotatisgryta med naanbröd
 MiddagTacos
FreLunchTikka masala
 MiddagBurrito bowl
LörLunchPastasallad
Scouter på vandring med packning

Inryck och utryck

Den första måltiden som hämtas ut från matutlämningen på inryckningsdagen är middag lördagen den 25 juli. Även för kårer/deltagare som deltar kort vecka, och kommer på onsdagen, är middag den första måltiden.   

På lägrets sista dag får kåren frukost och lunch från matutlämningen. Åker ni innan lunch och vill ta med lunchen som matsäck behöver alla deltagare och ledare ta med sig en egen matlåda med tätslutande lock till lägret att ta med matsäcken i.